Kariyer Koçluğu, kişilerin kariyer hayatları boyunca ulaşmak istedikleri hedeflerine ulaşmaları, kariyerleri ile ilgili yeni bir bakış açısı geliştirmeleri ve varmak istedikleri noktaya varabilmeleri amacıyla oluşturulmuş bir koçluk hizmetidir.

Kişiler kariyerlerini geliştirip planlarken kendilerini o yolda kaybolmuş hissedebilirler. Kariyer koçluğu o kişilere bu yolda yürürken, kendilerini tanımalarının yanında yetkinliklerini, becerilerini, ilgi alanlarını ve değerlerini fark etmelerini sağlamak, motivasyon kaynaklarını hissettirmek ve amaçlarına ulaştırmak için yapılan koçluk çalışmalarını kapsar.

 

Bir kariyer koçu ile çalışmak henüz çalışma hayatına atılmamış üniversite öğrencileri, işinden memnun olmayan çalışanlar, üst düzey yöneticiler, iş değiştirmeyi düşünenler gibi farklı profillere yönelik ciddi faydalar sağlayabiliyor.

Kariyer koçluğu hizmeti sayesinde çalıştığınız pozisyonda daha mutlu olmak için neler yapmanız gerektiğinden nasıl bir iş aramanız veya hangi alanda iş kurmanız gerektiğine kadar pek çok konuda bir nevi aydınlanıyor; kendinizi, pozisyonunuzu ve çevrenizdekileri daha doğru bir şekilde değerlendirmeyi öğreniyorsunuz.

Sahip olduğunuz değerli özelliklerin farkında olmayabilirsiniz. Büyük bir engel sandığınız şeylerin basit bir bakış açısı değişikliğiyle ortadan kalkması mümkün olabilir. Yöneticiniz veya canınızı fazlasıyla sıkan çalışma arkadaşınız sandığınız kadar zor insanlar değillerdir belki de, siz onlarla doğru bir şekilde iletişim kuramıyorsunuzdur. Çalışma hayatının sizi çok fazla yormasının sebebi “Hayır” demeyi veya sistemli çalışmayı bilmiyor olmanızdır belki. İyi bir kariyer koçu ile görüşerek bu ve benzer sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Kariyer koçluğu hizmeti sayesinde güçlü yanlarınızı netleştirip daha verimli kullanabilirsiniz. Geleceğiniz için en doğru planları yapmak ve bu planlar doğrultusunda tutarlı ve sabırlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız bu hizmeti almak size büyük faydalar sağlar. İş yaşamınızla özel yaşamınız arasındaki dengeyi sağlayamıyorsanız yine bir kariyer koçundan yardım ve destek isteyebilirsiniz.

Kariyer koçluğu hizmetini neden almalıyız?

• İş yaşamınızda varmak istediğiniz noktaya gidebilmeniz için,

• İş yaşamınızda yönetmeniz gereken stratejiyi bulmak için,

• Kariyerinizle ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırmak için,

• Profesyonel hayatınızda neyi isteyip neyi istemediğinizi fark etmenizi sağlamak için,

• İş yaşamınızı daha üretken, keyifli ve daha kolay hale getirmek için,

• Kariyerinizle ilgili yeni bir bakış açısı ve davranış modeli geliştirmek için,

• Etkin zaman yönetimini gerçekleştirebilmek için kariyer koçluğu hizmeti almalıyız.