CİNSEL TERAPİ VE DANIŞMANIK HİZMETİ

Cinsel terapi, konusunda eğitim almış, uzman ve deneyimli psikologlar ya da psikiyatristler tarafından uygulanmakta olan bir tür bilişsel davranışçı terapi çeşididir.

Cinsel terapi, bir cinsel işlev bozukluğunun tedavisine yönelik olarak uygulanabileceği gibi, cinsel hayatında sorun yaşayan, cinsel hayatını daha haz verici ve tatminkar yapmak isteyen, eşiyle cinsel uyumsuzluğu olduğunu düşünen kişilere veya çiftlere uygulanabilmektedir. Daha iyi bir cinsel yaşam için bireylerin duygusal, ilişkisel ve davranışsal sorunlarına odaklanıldığı aynı zamanda da ruh ve beden sağlıklarının korunması ve geliştirilmesine yardımcı yöntem ve teknikleri içeren bir terapi metodudur.

İnsan cinselliği bio-psiko-sosyal bir olgudur. Cinsellik sadece bedenen yaşanan bir fiziksel aktivite değildir. Bu sebeple de sadece cinsel organlar ve üreme işlevi üzerinden değerlendirmek cinsellik algısını sınırlandırmak anlamına gelir. Sağlıklı bir beden, cinsel sağlık açısından gerekli altyapıyı sağlaması açısından önemlidir. Ancak bununla beraber cinselliğin nasıl yaşanacağı, kiminle yaşanacağı, ne zaman, nerde ve nasıl olacağını, nasıl uyarılıp, nasıl doyuma ulaşılacağını belirleyen psikolojimizdir. Unutulmamalıdır ki en önemli cinsel organ beynimizdir.

Dolayısıyla cinsel tepkiler; duygu ve düşüncelerden, psikolojik iyi oluşumuzdan, stres düzeyimizden, sosyal koşullardan, geçmiş deneyimlerden ve partner ilişkisinden etkilenir. Bununla beraber kişinin yetiştiği ve içinde yaşadığı aile, yakın çevre, gelenekler, dini inançlar, ahlaki tutumlar da cinsel tavrımızın en önemli yordayıcısıdırlar. Sosyal anlamda yetiştiğimiz çevre veya yaşam deneyimlerimiz açısından eğer cinsellikle ilgili olumsuz öğretilerimiz, mitlerimiz, engellenmelerimiz, yasaklarımız varsa tüm bu birikimler zaman içerisinde cinsel sorunlara yol açabilir. Etkili bir cinsel terapi cinsellikle ilgili bir tutum değişikliği sağlayarak daha tatminkar deneyimler yaşanmasını mümkün kılabilir.

Cinsel terapiye başvurmak için illa ki cinsellikle ilgili bir sorun yaşamaya da gerek yoktur. Bireyler veya çiftler cinsel hayatlarını daha iyileştirmek, daha tatminkar yapmak ya da daha haz verici deneyimler yaşamak için de terapiye başvurabilirler.

 

Aktif bir cinsel partneri olanlar terapiye çift olarak katıldığı takdirde süreçte başarı oranı daha yüksek olacaktır ancak terapiye istendiği takdirde bireysel olarak katılım da mümkündür.

 

Cinsel terapiye başvurmak için bireylerin veya çiftlerin aktif bir cinsel yaşantıların olması da gerekmemektedir. Planlanan bir ilişki ya da evlilik öncesi danışmanlık hizmeti almak için de başvurulabilir.

Cinsel terapi ve danışmanlık hizmetine sıklıkla başvurlan konular;

Cinsel terapi hizmeti için en çok aşağıdaki konularda başvurular yapılmaktadır.

  • Vajinismus
  • Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)
  • Erken boşalma
  • Erektil disfonksiyon (ereksiyon problemleri)
  • Sertleşme sorunları
  • Aşırı cinsel istek
  • Cinsel isteksizlik
  • Mastürbasyon bağımlılığı
  • Cinsel eğitim ve öz bakım becerisi
  • Orgazm sorunları
  • Evlilik öncesi cinsel danışma