Online terapi, Danışanların farklı iletişim araçları aracılığıyla uzman terapistlerden psikolojik destek aldıkları bir psikoterapi yöntemidir.

Online terapi, yüz yüze terapiden farklı olsa da terapi ortamının tüm etik kurallarını olduğu gibi kabul eder ve uygular. Bu nedenle online terapi sürecinde de klasik terapi uygulamalarında olduğu gibi etik kurallar sayesinde güvendesiniz.

Online Terapi öncesi sizlerle paylaşılacak olan onam formunda sizden beklentilerimiz hakkında ayrıntılı bilgiyi alabilecek ve etik kurallar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

 

Online Terapi Ne zaman yapılabilir?

Online terapi bir çok sebepten ötürü yapılabilir ancak en fazla yapılma sebepleri aşağıdaki gibidir. Sizde online terapi hizmeti almak isterseniz iletişime geçiniz.

  • Danışan ile Psikolog arasında mesafenin uzak (farklı şehir/ülke) olduğu durumlarda;
  • Danışanın bulunduğu yerden (sağlık, engellilik ve kaygı vb.) nedenlerle ayrılamadığı durumlarda;
  • Bulunduğunuz ilde psikoterapistin bulunmaması,
  • Seçtiğiniz uzmanın başka ilde olması,
  • Kendinizi daha rahat hissedebileceğiniz düşüncesi,
  • Covid-19 Pandemi Günlerinde… tercih edilir.

 

Online Terapi Hangi sorunlarda ya da terapi tekniklerinde kullanılmaz?

Online terapi, ağır travmatik olaylarda kullanılması önerilmez. Diğer tüm konularda ve tekniklerde çözüm yolları geliştirilebilir.

 

Online Terapi seans saatini nasıl belirlenir?

Size uygun ve istediğiniz gün ve saati öğreneceğiz sonra psikoloğumuza ve size uygun gün ve saati birlikte belirleyeceğiz.

 

Online Terapi için nasıl bir teknolojik altyapıya ihtiyacım var?

Görüntü ve ses kalitesini olumsuz etkilemeyecek bir internet bağlantısı, dahili veya harici kamerası bulunan bir bilgisayar ya da cep telefonu ve seans sürecinde yalnız olacağınız bir ortam online seans için yeterlidir.

Terapi için uygun ortamı nasıl sağlayabilirim?

Seanslarınız klasik terapilerdeki gibi 60 dakika sürmektedir. Bu süre boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz ve sesinizin başka yerlerden duyulamayacağı ya da duyulması kaygısını yaşamayacağınız bir ortam online terapi için uygundur. Ayrıca yeterli ışık önemlidir.

 

Online Terapiye geç kalırsam ne olur?

Terapi için bir gün önce terapi saati için size hatırlatma mesajı göndereceğiz. Seansa geç kaldığınız durumlarda sizden sonraki seansın başlangıç seansını olumsuz etkilememek amacı ile seansınız normalde bitmesi gereken zamanda sona erer yani seansın sonuna geç kaldığınız zaman eklenmez. Terapistlerimiz geç kaldıkları durumlarda kaybedilen zaman seans sonuna eklenir.

 

Terapi Ücretini nasıl ödeyeceğim?

Terapi ücretini size verilen hesap numarasına seans başlamadan önce göndermenizi rica ederiz. Her seans ayrı olarak ücretlendirilir.

 

Online Terapi Güvenilir midir?

Terapi yapılmadan önce psikolog/terapist danışana bir onam formu göndererek imzalamasını ve tekrar göndermesini ister. Bu onam formunda online terapinin kuralları karşılıklı beklentiler gizliliğine yönelik taahhütler bulunmaktadır. Bu taahhütler terapi sürecinin kaydedilmeyeceğini ve terapi sürecinin gizliliğini karşılıklı olarak sağlar. Terapi öncesinde de onam formunu rica edip inceleyebilirsiniz.

 

Online Terapi için hangi programları kullanıyoruz?

Psikoterapi Atölyesi Uzman Psikologları genelde Zoom programını kullanmaktadır. Terapiden önce sizin telefonunuza ya da bilgisayarınıza Zoom programını yüklemeniz için link gönderiyoruz. Bunun yanı sıra sizin talebinize bağlı olarak Skype, Whatsapp ya da başka bir program kullanabiliriz.

 

Online Terapi ile başlayan süreç online olarak mı devam etmeli?

Hayır. İstediğiniz zaman online terapiyi yüz yüze ya da yüz yüze yaptığınız bir terapiyi online terapiye dönüştürebilirsiniz. Bu sizin ve terapistinizin birlikte vereceği bir karar.